Total Commander jako FTP klient

Total Commander svým zaměřením patří mezi souborové manažery - tedy programy, které slouží pro správu složek v počítači. Nicméně perfektní práci odvádí i jako FTP klient. Pomocí Total Commandera se dá kompletně spravovat FTP účet, uploadovat data na FTP, spravovat složky a jejich atributy a mnoho jiného. Nicméně pojďme se podívat na základní nastavení Total Comandera jako FTP klienta, a také na jeho základní funkce.

Připojení k FTP pomocí Total Comandera

Konfigurace nového FTP připojení je (včetně jeho uložení) podrobně popsáno v příspěvku znalostní báze Total Commander.

Změna atributů pomocí CHMOD na linuxovém serveru

Servery běžící na linuxovém jádru s apachem, umožňují nastavení atributů pro zápis skriptem pomocí CHMOD. Můžete tak souboru, případně složce, udělit různé právo pro vlastníka, skupinu a "svět". Pro právo zápisu tak můžete např. nastavit atribut 777, či naopak nastavit právo 644 pro  zákaz zápisu skriptem. Atributy se dají nastavit pomocí záložky "Soubor". Klikněte si tedy ve svém FTP účtu na soubor či složku, které chcete změnit atribut (případně si pomocí klávesy Insert označte více souborů). Přejděte do menu "Soubor" a vyberte  položku "změna atributů". 

FTP zmena atributu - menu

V otevřeném oknu "Změna atributů" nastavte požadované atributy (buď zatržením nebo vepsáním čísla atributu).

FTP zmena atributu - okno

Práce se skrytými soubory

Některé soubory na webu mohou mít atribut skrytý. Jsou to všechny soubory začínající tečkou. Jedním z nejčastěji používaných je soubor .htaccess. Díky těmto souborům se často stává, že web přestane fungovat nebo nelze smazat určité složky, které soubor obsahují. Při standardním nastavení Total Commandera nejsou tyto soubory zobrazovány.

Pro jejich zobrazování je potřeba změnit následující nastavení. Jednou jde o povolení zobrazování skrytých souborů, díle pak nepoužívání příkazu MLSD pro vylistování obsahu (týká verzí Total Commanderu od 7.55).

1. Ve verzi do 7.50 přejděte do menu "Síť" a vyberte položku "FTP - zobrazit skryté soubory". Jakmile je tato volba vybrána (zaškrtnuta),  budou skryté soubory zobrazovány.

Zobrazeni skrytych souboru v FTP - menu

2. Ve verzi 7.55 navíc ještě zobrazte okno "Podrobnosti o připojení FTP" (menu "Síť" - "Protokol FTP - Připojit k serveru..." - vyberte účet a klikněte na tlačítko "Upravit"). Přejděte na kartu "Upřesnit" a odškrtněte volbu "Pro výpis složek použít příkaz MLSD".

deaktivace MLSD

 

Nejvíce používané klávesy v Total Commanderu

Na obrázku uvedeném níže naleznete nejvíce používané klávesy a klávesové zkratky v Total Commanderu.