Testování webhostingu před nasměrováním DNS

Potřebujete-li vyzkoušet váš web, aniž by doména v DNS směřovala na náš server - chcete k nám přestěhovat webhosting a nejprve si jej chcete připravit a otestovat, použijte soubor "hosts" na vašem počítači nebo poskytnutou testovací URL k webhostingu.
 

Editace "hosts" souboru

Soubor "hosts" slouží k lokálnímu překladu doménových jmen na IP adresy a "supluje" tak veřejné DNS servery.

Soubor "hosts" najdete:
  1. Windows - C:\windows\system32\drivers\etc\hosts nebo si nechte vyhledat "hosts" v nabídce start. 
    Při spuštění textového editoru (Wordpad, Notepad) je potřeba zvolit "Spustit jako správce" pomocí pravého tlačítka, jinak nebude možné soubor "hosts" uložit.
  2. Linux - /etc/hosts
Do tohoto souboru poté připište řádek s IP adresou webserveru a názvem vaší domény a soubor uložte. Jakou IP adresu pro váš webhosting nastavit vám pomůže najít článek Přesměrování domény na webhosting FORPSI.
 
Nový řádek v "hosts" souboru bude poté vypadat například takto:
 
185.129.138.39 vase-domena.cz www.vase-domena.cz
 
Po přidání řádku s IP adresou serveru a vaší doménou do souboru "hosts" restartujte internetový prohlížeč nebo otevřete nové okno v anonymním režimu prohlížeče.
Následně po zadání adresy http://www.vase-domena.cz se budou stránky načítat již ze serveru s IP adresou 185.129.138.39. Prohlížeč zjistí, že je v souboru "hosts" uvedena příslušná IP adresa a dál se již neptá DNS serverů, ale rovnou se připojuje k zadanému serveru.
 
K úpravě a správě "hosts" souboru můžete použít také software k tomu určený, například Hosts File Editor.
 

Testovací URL

Tato testovací URL byla odeslána po vytvoření webhostingu na kontaktní email ve správě s předmětem "Údaje ke správě služby na vase-domena.cz" a je označená jako "URL pro testování webu bez nasměrování domény".
Najdete jí také po přihlášení do Control Panelu v horní informační liště. 
 
Jako příklad může testovací URL vypadat takto:
 
http://vase-domena.cz.webx5.d2.cz
 
Při použití testovací URL je zapotřebí počítat s tím, že pokud v obsahu vašich webových stránek nahraných na webhosting u naší společnosti FORPSI, je nastavené automatické přesměrování URL například na http://www.vase-domena.cz/, dojde k načtení obsahu ze serveru kam je aktuálně doména směrována v DNS.
V takovém případě využijte možnost úpravy za pomocí "hosts" souboru a nebo dočasně toto automatické přesměrování v obsahu vašich webových stránek deaktivujte.