Testování webhostingu před nasměrováním DNS

Potřebujete-li vyzkoušet Váš web, aniž by doména v DNS směřovala na náš server (chcete k nám přestěhovat hosting a nejprve si jej chcete připravit, otestovat ....) použijte soubor HOSTS na Vašem počítači. Tento soubor slouží k lokálnímu překladu doménových jmen na IP adresy a "supluje" tak veřejné DNS servery.

Soubor hosts najdete:
  1. Linux - /etc/hosts
  2. Windows - c:\windows\system32\drivers\etc\hosts nebo si nechte vyhledat "hosts" v nabídce start. 
    POZOR! Ve Windows Vista a novějších je nutné při spouštění textového editoru (Wordpad, Notepad) zvolit "Spustit jako správce" pomocí pravého tlačítka, jinak nebude možné soubor hosts uložit.
Do tohoto souboru poté připište řádek s IP adresou serveru a názvem Vaší domény a soubor uložte. Příklad pro nasměrování domény na stránku "Doména je zaregistrována":
 
81.2.194.128    domena.cz www.domena.cz

Po přidání řádku s IP adresou serveru a Vaší doménou do souboru hosts restartujte internetový prohlížeč nebo otevřete nové okno v anonymním režimu. Následně po zadání adresy http://www.domena.cz se budou stránky načítat již ze serveru s IP adresou 81.2.194.128. Prohlížeč zjistí, že je v souboru hosts uvedena příslušná IP adresa a dál se již neptá DNS serverů, ale rovnou se připojuje k zadanému serveru.