Nastavení práv přes Total Commander

POZOR: návod platí pouze pro linuxové servery, na Windows tento postup nelze použít.
 
Aktuálně na FTP serveru ftpx.forpsi.com není zapotřebí měnit výchozí nastavení práv 755 pro zápis. Při změně oprávnění může dojít k nedostupnosti dat v něm.
Pro přenastavení práv na výchozí 755 pro celý obsah /www je možné využít Control Panel, kde v menu "Oprávnění pro skripty" stačí kliknout na "oprava práv skriptů":
 

Pro příklad použijeme adresář test, který má nastavena práva 755 (práva zápisu pro vlastníka adresáře - pokud byl vytvářen přes FTP, pak FTP vlastníka). By se dalo zapisovat přes skript (php skripty jsou spouštěné pod Apachem - pak je nutno povolit práva zápisu i pro "ostatní" - což znamená práva aspoň 757)
 
 
Kliknete na název souboru/adresáře, u kterého chcete změnit práva a pokračujete do nabídky Soubory ---> Změna atributů...
 
 
z tabulky vyberete potřebná právaTímto jsou práva nastavena. Lze takto upravovat i práva souborů.
 
V případě nastavení práv pro více souborů nebo adresářů postupujete obdobně, jen se označí více souborů. Označení všech souborů v aktuálním adresáři je možné přes klávesu * (hvězdička) nebo postupně klávesou Insert, případně standardními cestami pro označení více souborů.
Práva se nastaví buď zakliknutím nebo přímo napsáním kódu - v tomto případě 646


 


Druhá možnost je do příkazové řádky Total Commanderu napsat příkaz
chmod práva adresář nebo chmod práva soubor (viz obrázek)Po odeslání příkazu klávesou Enter se objeví potvrzující okno:
Práva byla i v tomto případě změněna.

Pozor: Takto nelze měnit práva více souborů. Nefunguje příkaz chmod767 *.jpg a podobně.