Instalace redakčního systému Wordpress

Co je to Wordpress ?

Wordpress je redakční systém založený na technolgii PHP a MySQL. Je psaný v licenci GNU/GPL, a je tedy kompletně zdarma (je také zdarma šiřitelný či upravovatelný). Jako redakční systém pak obsahuje vše, co je nutné pro správu blogu či webu. Je v něm možné vytvářet články, stránky, uploadovat data na FTP, vkládat obrázky, vytvářet galerie a mnohé jiné.

Jaký hosting u Forpsi pro Wordpress zvolit ?

Pro Wordpress doporučujeme zvolit jakýkoliv webhosting na platformě Linux.

Kde stáhnout Wordpress ?

Wordpress je možné stáhnout na domovské stránce wordpress.org, či www.wordpress.org.

Stáhnutí instalačního souboru

Jako první krok instalace je nutné stáhnout si archiv se soubory Wordpressu přímo z jeho domovské stránky. Na adrese wordpress.org si tedy najeďte na záložku “download” a pomocí tlačítka “download” pod danou záložkou stáhněte archiv s daty. Tento archiv si poté na PC rozbalte.

Kopírování souborů na FTP

Jakmile si archiv s daty na svém osobním počítači rozbalíte, je nutné tato data nahrát na FTP účet, který máte zřízen v rámci svého webu pro danou doménu či subdoménu. Data tedy nahrajte přímo do rootu FTP (obvykle složka www), či do složky subdomény, pro kterou má být Wordpress nainstalován.

1


Instalace Wordpressu

Nyní tedy napište jméno své domény (případně subdomény) do prohlížeče a volbu potvrďte. Jako první se Vám zobrazí tato obrazovka :

11

Stiskněte tedy talčítko s nápisem "Create a Configuration File". Tím se přesunete na další část instalace, ve které stiskněte tlačítko "Let´s Go". V následující části je nutné definovat připojení k databázi.

  • database name - jméno databáze
  • user name - login databáze
  • password - heslo k databázi
  • database host - databázový server
  • table prefix - prefix tabulek

22

Po upřesnění údajů pro připojení k databázi klikněte na tlačítko "Submit".

3

Do kolonek blog title a your email tedy vložte patřičné informace, a klikněte na tlačítko “Install Wordpress“. Instalace započne ihned. Jako email doporučujeme uvést skutečnou a fungující emailovou adresu, jelikož se na ní posléze odesílá vygenerované admin heslo. Po kliknutí na tlačítko “Install Wordpress” provede instalátor zápis patřičných tabulek do databáze, a ihned na to Vám ukáže vygenerované administrátorské heslo a login.

4

Heslo administrátora si nyní zkopírujte do schránky, přičemž dávejte velký pozor na to, abyste si spolu s heslem nezkopírovali také mezeru před, nebo za ním. Nyní máte Wordpress plně nainstalován, a můžete provést první přihlášení. Na stránce vasedomena.cz/wp-admin (nebo tlačítkem "Log in") zadejte login admin, a k němu patřičné heslo. Ihned na to se přihlásíte do administračního rozhraní nově nainstalovaného Wordpressu.