Reset zapomenutého hesla běžného účtu

Pokud zapomenete heslo ke své schránce, můžete jej zkusit získat z prohlížeče nebo mailového klienta nebo resetovat přímo ve webmailu. 

Následující postup lze použít pouze v případě, že máte ve webmailu u schránky ověřenou adresu pro obnovení. V opačném případě požádejte postmastera, aby heslo změnil v administraci schránek ve webmailu

1. Na přihlašovací stránce webmailu klikněte na odkaz Zapomenuté heslo a do formuláře následně zadejte adresu, u které potřebujete heslo změnit. Na adresu pro obnovení hesla bude zaslán email s odkazem na reset hesla.

Pokud email s předmětem Pokyny pro reset hesla nevidíte v doručené poště, zkontrolujte složku Spam nebo složky zpracovávané pomocí filtrů. Můžete se také vrátit zpět na přihlašovací stránku a zadat znovu požadavek na reset hesla nebo zkontaktovat postmastera. Jste-li uživatel účtu postmaster, postupujte podle návodu týkajícího se této schránky

2. Klikněte na odkaz v emailu a ve formuláři nastavte nové heslo.

3. Změnu dokončete kliknutím na tlačítko Přihlaste se do schránky.Upozornění: jakmile změníte heslo, bude nutné jej změnit na všech zařízeních, ve kterých je emailový účet přidaný. Jde např. o tablety, mobily nebo poštovní klienty jako Outlook nebo Thunderbird.
Po změně hesla se u většiny emailových klientů (např. po restartu emailového klienta) zobrazí dialog pro zadání hesla s možností uložit nové heslo, viz ukázka z Outlooku (testovaní klienti: Outlook 2003 až 2013, Outlook Express, Thunderbird, Apple Mail, Opera Mail):
 
 V tomto dialogu stačí zadat nové heslo a zaškrtnout jeho uložení, heslo v emailovém klientovi bude aktualizováno.
 
  
Slabé heslo 
Poznáte jej podle následujících parametrů
  • heslo je stejné jako uživatelské jméno nebo doména bez TLD (schránka info@mojedomena.cz má nastaveno heslo info nebo mojedomena)
  • je kratší než 8 znaků
  • je tvořeno jménem, příjmením, názvem firmy, slovy nacházejícími se ve slovnících...
  • heslo je posloupnost číslic nebo písmen  (např. 12345678, qwerty)
  • obsahuje pouze jeden znak (např. aaaaaaaa)
 
 
Jaké heslo je vlastě silné?
Na Internetu najdeme spoustu definic "silného hesla". Většina se shodne na tom, že by mělo být tvořeno: kombinací malých a velkých písmen, čísel a speciálních znaků.

Ano, heslo Ak@47_58#Sa!o9H^x4U je sice hustodémonsky krutopřísné a spammer si s ním těžko poradí (pokud mu jej nezašle zákeřný skript sídlící v počítači ). Naneštěstí si jej ale nezapamatuje ani jeho právoplatný uživatel. Z hlediska zajištění alespoň základního komfortu (zapamatování) a určitého stupně bezpečnosti toto není nejlepší cesta.

Nic se neděje, použijeme běžné slovo, provedeme substituci a změníme i velikost několika písmen. Je tedy libo následující heslo: K@raMb0L_89 - to už je lepší, že? Ale jak si jej zapamatuji? Jaké písmeno je vlastně velké? Které 'a' jsem to vlastně nahradil - první nebo druhé....

Snadno zapamatovatelné heslo nemusí být nutně "slabé". Pražák Jan Novák z Modřan si jistě zapamatuje heslo JnNvk-Prh-Mdrn. Nejde totiž o nic jiného než Jan Novak - Praha-Modrany . Stačí jen vynechat samohlásky. Pak už jen stačí doplnit nějaké číslo.

A když dávám raději přednost slovům? Žádný problém! I heslo Honza-z-Modran! je snadno zapamatovatelné a přitom rozhodně obtížně prolomitelné (samozřejmě, pokud ho kolega z práce Pepa dobře zná a umí přemýšlet...; ale to je již jiný příběh)