Jak ve WordPressu zapnout debug mode a debug log

Pokud na svém webu používáte redakční systém WordPress, může se stát, že některá z jeho komponent či samotné jádro bude vykazovat chyby kódu. Taková situace může nastat obvykle po aktualizaci systému, pluginu, nebo šablony vzhledu. Pro snadnější identifikaci problémové komponenty obsahuje WordPress funkcionalitu, která se jmenuje debug mode.

Co je to debug mode ve Wordpressu? 

Debug mode ve WordPressu je nástroj, který umožňuje vývojářům a správcům webu odhalit chyby v kódu, nebo výkonu. Tento režim zapíná různé funkce, které umožňují získat informace o tom, co se děje na pozadí Vašeho webu.

Pokud je debug mode zapnutý, WordPress zobrazuje informace o chybách a upozorněních na obrazovce. Tyto informace jsou velmi užitečné pro vývojáře, kteří mohou rychle odladit či opravit problémy v kódu. Pro správce webu jsou tyto informace také užitečné, protože umožňují identifikovat chyby a problémy s výkonem, které mohou mít vliv na chod webu.

Součástí funkce debug mode je i tzv. debug log, který, pokud se aktivuje, loguje nalezené chyby a ukládá je na FTP do textového souboru. Tento soubor s chybami poté můžete poskytnout např. vývojáři pluginu, který je problémový a spolu tak dohledat nekompatibilitu v systému či důvod chybového chování.

Jak ve WordPressu zapnout debug mode a debug log?

Pro zapnutí funkce debug_mode či debug_log bude nutné editovat soubor wp-config.php na FTP. Pro přihlášení tedy budete potřebovat přístupové údaje k FTP (server, login k FTP a heslo k FTP). Pokud tyto údaje neznáte, je možné postupovat takto: Ztráta hesla k FTP nebo jeho změna

U doplňkové služby WP Ready je v případě nutnosti zapnutí debug módu nutné kontaktovat naši zákaznickou podporu, jelikož zde přístup k FTP není.

  • přihlaste se na FTP pomocí libovolného FTP klienta (návod na program Total Commander je možné najít zde:  Total Commander)
  • otevřete si kořenovou složku webu (www pro hlavní web a subdoms/jmeno_subdomeny pro subdomény) a najděte soubor wp-config.php
  • v obsahu konfiguračního souboru najděte tento kód
define('WP_DEBUG', false);
  • upravte hodnotu false na true
define('WP_DEBUG', true);
Podobným způsobem lze zapnout i logování chyb. To v konfiguračním souboru defaultně zapsané není. Tedy zde je nutné celou konstantu do souboru přidat pod řádek s debug módem. To se provádí tímto kódem:

define('WP_DEBUG_LOG', true);

Kód na zapnutí logování si tedy zkopírujte a vložte na další řádek pod již zapnutý debug mode. Díky zapnutému logování se Vám poté na FTP vytvoří textový soubor s logem, který bude obsahovat seznam všech chyb, které WordPress vygeneroval. Tento soubor naleznete ve složce /wp-content/ a je pojmenovaný obvykle jako debug.log. Lze ho otevřít či editovat běžným, nativním textovým editorem.

Jakmile chybu identifikujete a opravíte, doporučujeme debug_mode i debug_log opět deaktivovat. Dlouhodobě zapnutý debug_mode, může pro WordPress znamenat určité bezpečnostní riziko.